Enerjika Elektromekanik İnş. Müh.San.Tic.Ltd. Şti.

Bize Yazın

info@enerjika.com

Telefon ile Destek

7/24

Doğalgaz Topraklama Tesisatı Ölçüm Raporu

ENERJİKA


Gaz tesisatı boruları bina topraklama tesisatına irtibatlanmalıdır. Bina topraklaması yoksa;
Gaz tesisatında görülen izolasyon elemanı, ev elektrik tesisatında meydana gelebilecek elektrik geriliminin dışarıdaki gaz hattına taşınmasını önlemek için kullanılır.Topraklama en az 16 mm çapında ve 1,5 m uzunlukta som bakır çubuk elektrotlarla veya 0.5 m² ve 2 mm kalınlığında bakır levha veya 0.5 m² ve 3 mm kalınlığında galvanizli levha ile yapılmalıdır. Bakır elektrotlar veya levhalar toprak içinde düşey olarak bütünüyle yerleştirilmeli ve en az 16 mm² çok telli (örgülü) bakır kablo ve iletken pabuç kullanılarak lehim veya kaynak ile doğal gaz tesisatına irtibatlandırılmalıdır.

Bakır elektrotların özellikleri 16 mm çapında dolu, som bakır çubuktan en az 1.5 m.Boyunda veya 20 mm çapında dolu, som bakır çubuktan en az 1.25 m boyunda olmalı ve çubuk elektrotların topraklama direnci 20 sınırlarının altında kalmalıdır (Nötr-Toprak voltajı 3V ).

·                     Topraklama elektrotları kesinlikle bakır kaplama çubuktan yapılmamalıdır.

·                     Topraklama tesislerinin ölçümleri kabul tutanaklarında belirtilmelidir.

Min. 16 mm çapında ve 1,5 m uzunlukta veya Min. 20 mm çapında ve 1,25 m uzunluğunda bakır elektrotlar,0,5 m² ve 2 mm kalınlığında bakır levha veya  0,5 m² ve 3 mm kalınlığında galvanizli levha kullanılmalıdır.

Min. 16 mm² çok telli (örgülü) bakır kablo ve iletken pabuç kullanılarak doğal gaz tesisatına irtibatlandırılmalıdır.

Doğalgaz Topraklama Tesisatı Ölçüm Raporu